Twój zawód

Logistyk

Logistyka jest kluczowym ogniwem w działalności przedsiębiorstw oraz istotną częścią ich funkcjonowania na rynku. Dzisiaj w wielu przedsiębiorstwach z różnych branż obecne są stanowiska specjalistów ds. logistyki.Logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Technik logistyk dostarcza towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizuje koszty aby właściwie prowadzić współpracę z klientami. Do podstawowych zadań logistyka należy wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując systemy informatyczne. Aby realizować zadania, technik logistyk posiada szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego.Osoba zatrudniona jako logistyk  odznacza się wielozadaniowością. Jest świadoma swoich kompetencji zawodowych i umiejętność ich wykorzystania. Do obowiązków np.Koordynatora ds.Logistyki należy przeglądanie ofert nowych produktów czy współpraca z działem marketingu. Koordynator ds. logistyki rozpatruje skargi, przeprowadza audyt wśród dostawców, ustawia też normy aby zwiększyć wydajność. Uczeń który zdaje sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron oraz zna kierunki rozwoju branży i rynku pracy podejmie decyzję żeby poświęcić czas na naukę obsługi programów i systemów, które stosuje branża.

  • technik logistyk Nr Zawodu 333107
    • kwalifikacja SPL01 Obsługa magazynów
    • kwalifikacja SPL04 Organizacja transportu

Magazynier

Magazynier – logistyk to stanowisko na którym wykonujesz wszystkie czynności związane działalnością centrum magazynowego, handlowego lub przemysłowego. Przyjmujesz towar na podstawie dokumentów dostawy, przygotowujesz wysyłki, wystawiasz faktury, sprawdzasz zgodność dokumentów dostawy z dostarczonym towarem, przeliczasz towar, sprawdzasz terminy ważności dostarczonych towarów, zabezpieczasz towar w magazynach i sukcesywne uzupełniasz towar. Praca magazyniera – logistyka wiąże się ze średnim natężeniem kontaktów z ludźmi. Czas pracy jest zazwyczaj zmianowy. Jako Magazynier-logistyk możesz być zatrudniony w magazynie w firmach logistycznych, produkcyjnych, handlowych, w sklepach, hurtowniach, firmach handlowych różnych branż oraz centrach logistycznych, dystrybucyjnych, terminalach kontenerowych.

Magazynier – logistyk Nr zawodu 432106

  • Kwalifikacja SPL.01 Obsługa Magazynów

 

Spedytor

Spedytor jest zawodem o charakterze usługowym.W zawodzie spedytora będziesz zajmował się organizacja przewozu towarów i ładunków od nadawcy do odbiorcy w kraju i za granicą przy wykorzystaniu środków transportu samochodowego, kolejowego, morskiego, wodnego śródlądowego i lotniczego.Twoja praca będzie polegała na  organizowanniu przewozów i na ustalaniu szczegółów dotyczących transportu, negocjowaniu ceny za usługę oraz rozliczaniu usługi. Do zadań spedytora należy także poszukiwanie  klientów, aby zapewnić optymalne wykorzystanie środka transportu na całej, planowanej trasie przewozu. W przypadku eksportu oraz importu towarów spedytor odpowiedzialny jest za wypełnianie dokumentów oraz organizację odpraw celnych. Spedytor w swojej pracy doradza w sprawach wyboru środka transportu i drogi przewozu. Na tym stanowisku będziesz zajmował się przygotowaniem ładunku do przewozu i określeniem niezbędnej liczby środków transportu do wykonania zadania przewozowego.Do zadań spedytora należy również ubezpieczenie towaru, opracowanie instrukcji wysyłkowych i materiałów informacyjnych dla klientów. Spedytor zawiera umowy z klientami krajowymi i zagranicznymi biorącymi udział w usłudze przemieszczania ładunku, sporządza i kompletuje dokumenty przewozowe i inne, których wymagaja przepisy importera, eksportera oraz państw tranzytowych. Spedytor organizuje załadunek i wyładunek towarów oraz nadzoruje i monitoruje cały proces przewozowy i operacje przeładunkowe. Na spedytorze spoczywa także obowiązek uzgodnienia każdorazowo sposobów i miejsca dostarczenia ładunku. W szczególnych sytuacjach na zlecenie klienta organizuje czasowe przechowywanie i magazynowanie ładunków.

Informatyk

Informatyk zajmuje się nowymi technologiami w zakresie zasad gromadzenia, przekazu i przetwarzania informacji. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka służąca do tego, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami WWW oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek.W związku z błyskawicznym rozwojem branży powstało wiele specjalizacji związanych z tym zawodem i ciągle powstają nowe. Należą do nich takie profesje jak programista, administrator sieci komputerowych projektant stron www oraz osoba, która składa i przygotowuje sprzęt komputerowy do użytku.

Dyspozytor kolejowy

Dyspozytor to osoba kierująca przebiegiem określonych działań. Na kolei jest to ruch pociągów, który monitorujemy przez całą dobę i natychmiast reagujemy na nietypowe sytuacje. Ja, pracując w krakowskiej ekspozyturze, zajmuję się tym na terenie podlegającym Zakładowi Południowemu PKP Intercity. Kiedy zdarzają się wypadki, uszkodzenia sieci trakcyjnej czy usterki taboru, naszym najważniejszym zadaniem jest zminimalizowanie utrudnień dla podróżnych oraz umożliwienie im jak najszybszego dotarcia do stacji docelowej. Często dyspozyturę nazywamy centrum dowodzenia. Jednak nie o rządzenie tutaj chodzi, ale o ścisłą współpracę wszystkich osób biorących udział w procesie przewozów podróżnych. Musimy być w stałym kontakcie z różnymi pracownikami kolei – przede wszystkim z drużynami konduktorskimi, od których zazwyczaj w pierwszej kolejności dowiadujemy się o zdarzeniu, oraz z zarządcą infrastruktury, innymi przewoźnikami, ekspozyturami w innych częściach kraju oraz dyspozytorem zmianowym, który musi wiedzieć, co się dzieje na sieci w całej Polsce.

Maszynista kolejowy

Maszynista kieruje pociągiem, bezpiecznie dowożąc pasażerów z punktu A do punktu B. Wszystko powinno odbywać się w ściśle określonym czasie, aby podróż przebiegała zgodnie z rozkładem jazdy. Niestety w praktyce może przydarzyć się mnóstwo sytuacji niezależnych od maszynisty, które sprawią, że jazda stanie się znacznie opóźniona. Najpopularniejszym pracodawcą w przypadku maszynistów są Polskie Koleje Państwowe, jednak jest również możliwa praca u innych przewoźników.Głównym zadaniem maszynisty jest dowożenie pasażerów do stacji docelowej, zgodnie z przepisami, warunkami i rozkładem jazdy, jeżeli tylko żadne niezależne warunki tego nie uniemożliwiają. Nie są to jednak jedyne obowiązki nałożone na maszynistę. Jest on również odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu trakcyjnego i jego odpowiednie sprzęgnięcie ze składem pociągu, przestrzeganiem zasad BHP, przepisów oraz wszelkich instrukcji, utrzymanie czystości w kabinie maszynisty i przedziałach maszynowych oraz szyb czołowych, zewnętrznej części podwozia czy reflektorów, a także za ogrzewanie pociągów w zimowych miesiącach.

Scroll to top